Zdobywanie pieniędzy na bieżące wydatki

przez | 23 grudnia, 2022

Wydatki potrafią czasem zaskoczyć, a wtedy nie ma czasu na zebranie odpowiedniej kwoty, tak jest chociażby awaria ważnego sprzętu używanego w domu, czy też konieczność pilnego remontu. Wtedy aby zdobyć potrzebne na sfinansowanie tych potrzeb środki, trzeba je po prostu pożyczyć. Bardzo popularnym rozwiązaniem w takim przypadku są udzielane przez rożne banki kredyty gotówkowe. W zależności od banku różnie może wyglądać sytuacja, jeżeli chodzi o wysokość oraz warunki spłaty takiego kredytu. Dlatego najpierw najlepiej zrobić mały rekonesans wśród dostępnych ofert, co dzięki dostępności w internecie wszystkich potrzebnych danych nie powinno być problemem.

Najważniejsze cechy kredytów gotówkowych

Jedną z najważniejszych cech, na jaka zwraca się uwagę podczas wybierania oferty jest oprocentowanie kredytu. Zależy ono zarówno od tego jaka jest wysokość stóp procentowych (im wyższe, tym wyższe oprocentowanie), a także od tego, jaką marże policzy sobie bank. Czasem istnieje możliwość negocjacji wysokości procentowania. Oprócz oprocentowania znaczenie ma również wysokość opłat manipulacyjnych, czyli tych wszystkich związanych z procedurami udzielania kredytu. Istotne jest również to, jaka będzie wysokość rat oraz na jaki czas zostanie rozłożona spłata kredytu. To w dużej mierze zależeć będzie od kwoty, na jaką zaciągnięty został kredyt.

O czym warto pamiętać przy zaciąganiu kredytu?

Przede wszystkim ważne jest, aby kredyt, czy każde zobowiązanie finansowe podejmować z głową, czyli dobrze przekalkulować czy będzie się je w stanie spłacać, tak aby nie popaść w spiralę zadłużenia, a tym samym w poważne kłopoty finansowe. Warto też wspomnieć, ze w termie 10 dni od podpisania umowy mamy prawo odstąpić od wzięcia kredytu, zwracając otrzymane środki bankowi. Oprócz tego sprawdzi nas jeszcze oczywiście bank, ale jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe wymagania nie są zbytnio wyśrubowane, choćby w porównaniu z kredytami hipotecznymi. Wszystko będzie jednak zależeć również od kwoty udzielanego kredytu. Im większa, tym bank ma więcej do stracenia, więc dokładniej sprawdza osoby chcące wziąć kredyt. Jeżeli o sprawdzaniu zdolności kredytowe mowa, to warto pamiętać, aby regularnie spłacać swoje zobowiązania i mieć „czystą” historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Z pewnością bank łatwiej pożyczy pieniądze komuś, kto dobrze wywiązywał się ze swoich wcześniejszych zobowiązań finansowych.

Zabezpieczenie kredytu

Banki wymagają również odpowiedniego zabezpieczenia kredytu, ale jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe na mniejsze sumy, to nie zawsze jest to regułą. Formy zabezpieczenia mogą być różne. Może to być na przykład ubezpieczenie kredytu, często zawierane wraz z umową o udzielenie kredytu, czy też na przykład poręczenie innej osoby, czyli podżyrowanie kredytu. W tym drugim przypadku tu właściwe ta osoba zobowiązuje się spłacić należność, gdyby nie mógł zrobić tego sam kredytobiorca. W tym przypadku trzeba więc też być rozważnym, jeżeli sami chcemy za kogoś poręczyć. Powinna to być osoba pewna i uczciwa, a ponadto samemu również trzeba rozważyć, czy w razie konieczności, spowodowanej na przykład wypadkiem losowym, takim jak śmierć kredytobiorcy, będziemy w stanie pokryć jego zobowiązania.