Typowe rodzaje kredytów

przez | 13 czerwca, 2022

Można powiedzieć, że rodzaje kredytów we współczesnej gospodarce ulegają znaczącym przekształceniom. Kredyty konsumenckie można w pewien sposób zróżnicować, a tym samym wybrać z nich najlepszą opcję. W artykule poznasz ich najważniejsze rodzaje. Nauczysz się też technik negocjowania z nowoczesnymi instytucjami kredytowymi. Nabierzesz w tym zadaniu znaczącej biegłości ekonomicznej.

Standardowe rozróżnienie dotyka kredytów i pożyczek. Te pierwsze wymagają określenia celu, konkretnego terminu spłaty zobowiązania, a także przejścia poważnych analiz finansowych. Pożyczek udziela się natomiast na dowolny cel, bez specjalnych formalności na luźniejszych zasadach. Niewiele osób jeszcze rozumie ten rynek w taki sposób. Nazewnictwo oczywiście przechodzi między kredytem, a pożyczką, ale warto zrozumieć jedno. Kredyt to instrument zadłużenia zdecydowanie długoterminowy, natomiast pożyczka to narzędzie krótkoterminowo wspierające budżetu domowe lub po prostu interesy osób fizycznych. W nowoczesnej, multimedialnej rzeczywistości klasyczne kredyty pojawiają się nawet na rachunkach osobistych w formacie debetu. Poza podstawowym rachunkiem otrzymujesz limit zadłużenia. Debet jest oprocentowany, ale znacznie niżej od zwykłej pożyczki gotówkowej lub na równym poziomie. Jeżeli masz na koncie jakikolwiek przelew, ten po prostu spłaca bieżące zadłużenie. Dla wielu osób, szczególnie tych średnio zarabiających to dobra szansa na cykliczne wzmocnienie budżetu domowego, zaspokojenie podstawowych potrzeb, itp. Przy rachunkach osobistych funkcjonują także z powodzeniem karty kredytowe. Większość instytucji finansowych posiada formułę spłaty bez-odsetkowej w konkretnym terminie. Trzeba jednak uważać, aby nie ociągać się ze spłatą karty kredytowej, ponieważ to grozi licznymi konsekwencjami windykacyjnymi. Na rynku konsumpcyjnym działają oczywiście kredyty ratalne połączone z produktami czy usługami. Przeciętny konsument bardzo rzadko posiada wystarczającą ilość pieniędzy do sfinansowania większych zakupów. Dzięki kredytowi może rozłożyć zakup na sporą ilość rat. Trzeba jednak uważać na raty zero procent, bo jest to element mylący. Zamiast zerowego oprocentowania kredyt bywa ubezpieczony lub objęty prowizjami na naprawdę wysokie kwoty. Lepiej zaakceptować pewne koszty w zamian za możliwość przeprowadzenia racjonalnej transakcji, potrzebnej akurat gospodarstwu domowemu. W Polsce stopniowo rozkwita również sektor pożyczek społecznościowych, udzielanych przez inwestorów prywatnych, zwykłe osoby fizyczne. Dzięki temu człowiek posiadający trochę kapitału jest w stanie zarobić więcej niż na klasycznej lokacie bankowej. Pożyczki społecznościowe nie wymagają wielu procedur formalnych. Są zatem bardzo korzystne dla wszystkich, dość problematycznych kredytobiorców.

Inżynieria finansowa ulega dynamicznym przekształceniom. Instrumenty na rynku kredytowym zmieniają non stop nazwy. Człowiek kilka lat temu zaciągający kredyt we współczesnych warunkach nie rozpoznaje podstawowych pojęć. Jest to duża wada systemu finansowego, który w wielu punktach nie jest po prostu nadzorowany przez właściwe instytucje użyteczności publicznej. Społeczeństwu trzeba zagwarantować bowiem dostęp do bezpiecznych pożyczek, a ustawy o kredycie konsumenckim regulują tylko niektóre kwestie istotne z punktu widzenia przeciętnego kredytobiorcy. Warto zatem znać te ograniczenia i się do nich profesjonalnie ustosunkować, jeżeli podejmujesz współpracę długoterminową z bankiem detalicznym lub ryzykowniejszym parabankiem.