Lokaty bankowe

przez | 12 sierpnia, 2020

Lokaty bankowe są to pewnego rodzaju inwestycje, które mają służyć pomnożeniu oszczędności danej jednostki posiadającej pewien depozyt. Dla banków jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że dzięki temu pozyskują one swoisty kapitał na finansowanie działalności, dzięki czemu z kolei instytucjom tym o wiele łatwiej jest proponować swoim potencjalnym klientom różnego rodzaju kredyty oraz pożyczki. Wszystko to prowadzi z kolei do zysków, jakie osiągają banki w wyniku różnicy pomiędzy oprocentowaniem kredytów i lokat. Z samych lokat (podobnie jak z właściwie wszystkich innych produktów bankowych) płyną korzyści zarówno dla banków jak i dla klientów.

Na czym to polega? Klient decydując się na lokatę powierza bankowi swoje oszczędności, które po jakimś określonym czasie może wypłacić wraz z uzbieranymi odsetkami. To, jaką sumę uda się uzbierać dzięki odsetkom zależy od kilku czynników, głównie chodzi tutaj o wartość oprocentowania oraz czas, na jaki założona została lokata. Im wyższe oprocentowanie oraz dłuższy czas pozostawienia pieniędzy na lokacie, tym kwota, jaką uzbieramy będzie większa. Klient poszukując odpowiedniej dla siebie lokaty natrafi na pewno na propozycje depozytów krótkoterminowych (do 12 miesięcy deponowania pieniędzy) oraz długoterminowych (powyżej 12 miesięcy deponowania pieniędzy), banki zaproponują także na pewno różnego rodzaju oprocentowanie – wyższe lub niższe, chociaż zazwyczaj według tych instytucji najkorzystniejsze na rynku.

Lokata wiąże się oczywiście nie tylko z prawami, ale także z obowiązkami zarówno ze strony potencjalnego klienta jak i banku. Jedną z zasad, której przestrzega wiele banków (chociaż nie wszystkie) jest brak możliwości zerwania lokaty. Jeśli klient zdecyduje się na taki krok to zazwyczaj wszelkie profity zostają anulowane (na przykład uzbierana kwota z odsetek nie zostaje mu wypłacona).

Najbardziej popularne… Istnieją lokaty, które cieszą się największą popularnością. Obecnie na rynku bankowym spotkać można zarówno bardziej standardowe propozycje, które funkcjonują już od wielu lat (są to na przykład lokaty na rok lub kilka lat), ale także zupełne nowości, takie jak lokaty na jeden dzień. Największą popularnością niezmiennie cieszą się jednak lokaty na okres od trzech do dwunastu miesięcy. Jednak fakt, że większość osób decyduje się właśnie na nie wcale nie musi oznaczać, że stając przed wyborem założenia lokaty musimy wybrać tylko i wyłącznie tego typu opcję. Najlepiej w takim przypadku kierować się własnymi przeliczeniami oraz przemyślanymi informacjami uzyskanymi od doradców w poszczególnych placówkach.