Kredyty gotówkowe – podstawowe wiadomości

przez | 15 maja, 2022

Tematyka kredytów gotówkowych jest niezwykle interesująca, ponieważ to jedna z podstawowych form dodatkowego finansowania potrzeb konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Na rynku mówi się potocznie o kredytach gotówkowych. Tak naprawdę jednak kredyt od pożyczki różni się zasadniczo, szczególnie pod względem celowości wydatkowania środków.

Analiza instrumentu zadłużeniowego

Akurat przy kredycie gotówkowym (pożyczce) celu żadnego nie musisz podawać. Otrzymujesz pieniądze i wydajesz je dowolnie. Gdzie warto zaciągnąć kredyty gotówkowe? Tutaj pojawiają się właściwie trzy rozwiązania. Możesz zgłosić się do banków detalicznych, zdecydowanie najpopularniejszych pod tym względem, na prywatnych działalności funkcjonujących w sektorze parabankowym, a także możesz wykorzystać potencjał pożyczek społecznościowych, gdzie pieniądze otrzymujesz od prywatnych inwestorach na ustalany podczas negocjacji procent. Tak naprawdę banki praktycznie gwarantują bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o przestrzeganie przepisów prawa bankowego, a także ustawy o kredycie konsumenckim. Gorzej jest już z parabankami, ponieważ w tych przedsiębiorstwach pożyczanie pieniędzy odbywa się na zasadach kodeksu cywilnego. W pewnych przypadkach klientom nie pomaga nawet ustawa antylichwiarska. Jeżeli zgadzasz się na umowę, bez jej czytania i nie analizujesz szczególnych punktów podpisywania zobowiązania narażasz się po prostu na negatywne konsekwencje. Pamiętaj, że parabanki znacznie więcej ryzykują, ponieważ obsługują zwyczajowo klientów odrzucanych przez banki detaliczne z niewielkim poziomem dochodów miesięcznych i ogólnie złą historią i zdolnością kredytową.

Prawo do informacji o kredycie gotówkowym

Praktycznie każdy pożyczkodawca musi podawać pełną informację o instrumentach zadłużeniowych. Warto korzystać z tego prawa pożyczkobiorcy, ponieważ szybko ocenisz, ile kredyt gotówkowy tak naprawdę kosztuje i nie popełnisz błędów jakościowych przy jego wybieraniu. Jeżeli masz wątpliwości, w stosunku do umowy skonsultuj ją ze specjalistą prawa, ewentualnie pośrednikiem na rynku kredytowym. Teraz już wiesz, w jaki sposób podejść do analizy kredytu gotówkowego i nie popełnić przy tym krytycznych błędów jakościowych. Weź wskazówki koniecznie pod uwagę.

Kategoria: Bez kategorii