Co warto wiedzieć o konsolidacji kredytów?

przez | 5 kwietnia, 2022

Konsolidacja kredytów to narzędzie wykorzystywane przy nadmiernym zadłużeniu. Większość kredytobiorców w pewnym momencie korzysta z konsolidacji ze względu na dużą wygodę. W artykule poznasz najważniejsze cechy optymalizacji zadłużenia i nauczysz się właściwie dobierać oferty konsolidacji kredytów.

Najważniejsze zalety wynikające z konsolidacji zadłużenia

Konsolidacja umożliwia przede wszystkim zamianę wielu pożyczek (różnych typów) w jedno zobowiązanie, najczęściej rozłożone w granicach trzydziestu lat. Długoterminowe kredyty konsolidacyjne to opcja dostępna jedynie przy zabezpieczeniu kredytu hipoteką. Wtedy otrzymujesz pożyczkę konsolidacyjną na poziomie mniej więcej 70% wartości nieruchomości. Wiele zależy od polityki banku detalicznego. Konsolidacja spłaci bez większych problemów pożyczki samochodowe, karty kredytowe, a nawet większe kredyty hipoteczne. Z tego powodu konsolidacja to często rozwiązanie znacznie lepsze niż pozostawanie przy konkretnych umowach kredytowych. Możesz wynegocjować znacznie lepsze warunki współpracy z pożyczkodawcą. Jeżeli charakteryzujesz się stabilną zdolnością kredytową, nie zalegasz z płatnościami rat kredytowych, dysponujesz solidnymi zabezpieczeniami majątkowymi to konsolidacja jest, jak najbardziej dla ciebie. W konsolidacji chodzi głównie o obniżenie miesięcznej raty w zamian za wydłużenie okresu kredytowania. Konsolidacja jest tak naprawdę droższa od zwykłych kredytów. Warto stosować narzędzie jedynie w faktycznej potrzebie, kiedy koszty obsługi wielu zobowiązań przekraczają racjonalne normy, a kredytobiorca nie radzi sobie z ich obsługą. Kredytów konsolidacyjnych bez zabezpieczeń majątkowych udziela się na znacznie krótsze okresy, z reguły w graniach dziesięciu, piętnastu lat.

Minimalne formalności przy korzystaniu z konsolidacji zadłużenia

Przed konsolidacją zadłużenia musisz skompletować informacje o dotychczasowych rodzajach zobowiązań. W ten sposób doradca w banku pozamyka umowy i skonsultuje się z innymi instytucjami. Dzięki konsolidacji unikasz dopełniania podobnych formalności samodzielnie. To często spora korzyść dla pracujących kredytobiorców, którzy nie mają czasu na kontakt z każdym pożyczkodawcą oddzielnie. Co myślisz o konsolidacji?