ABC Kredytu konsolidacyjnego – wszystko, co powinieneś wiedzieć

przez | 4 maja, 2021

Często w ślad za zaciągnięciem kredytu np. na dowolny cel, zaciągamy kolejny, a później jeszcze kolejny, w dzisiejszy świecie nasze potrzeby stale rosną i są coraz większe są nasze potrzeby, a żeby je wszystkie zrealizować często podejmujemy decyzje o zaciągnięciu kredytu. Kiedy posiadamy już na swoim koncie kilka kredytów nasze miesięczne zobowiązania mogą wymykać się spod kontroli i stają się naprawdę przykrym obowiązkiem. Przychodzi taki czas, że coraz trudniej je spłacić, a co za tym idzie – coraz trudniej o stabilność naszych finansów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być dla nas kredyt konsolidacyjny.

Co musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Najczęściej kredyt konsolidacyjny zaciągamy w chwili kiedy przestajemy już radzić sobie ze spłatą kilku zadłużeń jednocześnie, zarówno z uwagi na to że przerasta nas wysokość, ale też trudno jest nam opanować spłatę kilku rat w różnych terminach i na różne kwoty. Jednak najważniejszym celem konsolidacji zobowiązań jest zmniejszenie miesięcznej raty kredytów. Dążymy do tego, aby rata ma była mniejsza niż suma wszystkich rat bieżących zadłużeń. Sama możliwość płacenia jednej raty zamiast kilku jest już dużą ułatwieniem i wygodą – nie musimy pamiętać o kilku terminach spłat, ale tylko o jednym. Z wielu małych kredytów tworzymy jeden, z jedną ratą, która będzie dopasowana do naszych indywidualnych możliwości i potrzeb.

Pamiętajmy jednak o tym, że decydując się na taką formę spłaty bieżących zobowiązań, okres spłaty kredytu może okazać się dłuższy. Kredyt konsolidacyjny to pomoc w spłacie bieżących zadłużeń, ale tym samym jest przeszkoda przy zaciąganiu kolejnych. Jeżeli chcemy ubiegać się o konsolidację kredytu musimy wszystkie bieżące raty spłacać w terminie, jeżeli mamy już jakiś poślizg w spłacie krat możemy zapomnieć o konsolidacji. Spłata rat raty w terminie zwiększa nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie kolejnego wniosku w przyszłości, a nawet bardziej korzystne warunki kredytu.

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Jeżeli chcemy skorzystać z konsolidacji musimy spełnić kilka warunków. Po pierwsze musimy określić cel, na jaki przeznaczony zostanie kredyt. Po drugie warto przeanalizować strukturę swojego zadłużenia, tak, abyśmy wiedzieli, które spłaty warto połączyć, a które lepiej spłacać na dotychczasowych warunkach. Pamiętajmy, że nie musimy konsolidować wszystkich kredytów jaki posiadamy. Nie opłaca się konsolidować tych które kończymy już spłacać. Większość kredytów konsolidacyjnych wymaga również dodatkowego zabezpieczenia, na przykład hipotecznego. Istotną kwestią są również nasze zarobki, starając się o kredyt konsolidacyjny, musimy przedstawić odpowiednie zaświadczenie o ich wysokości.

Rozpatrzenie wniosku o kredyt konsolidacyjny trwa kilka dni. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji musimy dokładnie zapoznać się z umową, aby nic nie było w stanie nas w przyszłości zaskoczyć. Dopiero wtedy możemy ja podpisać i zacząć terminowe spłacanie.