Jakie są pozytywne i negatywne aspekty kredytów hipotecznych?

Do zalet kredytów hipotecznych z pewnością należy to, że ponieważ są dotyczą one zazwyczaj takich przedsięwzięć jak zakup nieruchomości, można uzyskać w ten sposób spore kwoty. Poza tym na rynku istnieje naprawdę dużo ofert z tego obszaru tematycznego, co daje nam dosyć rozbudowane pole manewru. Dodatkowo kredyty hipoteczne występują w rozmaitych rodzajach – można więc spotkać, obok podstawowego typu związanego z zakupem nieruchomości, również warianty przeznaczone na wyposażenie domu, czy też jego remont. Niejednokrotnie na rynku dostępne są naprawdę interesujące oferty, a samo złożenie wniosku często jest stosunkowo proste.

Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny jest poważnym zobowiązaniem – jego zabezpieczeniem jest nieruchomość, a zatem taka decyzja musi być podejmowana bardzo rozważnie. Dodatkowo wśród negatywnych aspektów kredytów hipotecznych wymienić można również to, że procedury związane z ich uzyskaniem są dosyć rozbudowane i czas oczekiwania na decyzję może być stosunkowo długi. Bank weryfikuje naszą zdolność kredytową, a zatem potrzebny jest szereg dokumentów potwierdzających naszą sytuację finansową. Poza tym w przypadku kredytów hipotecznych istnieje także wymóg wniesienia wkładu własnego, czyli określonej kwoty, którą pokrywamy z własnej kieszeni na poczet realizacji naszego celu.

Proces decyzyjny dotyczący kredytu hipotecznego nie jest zatem wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo zajmuje on sporo czasu i trzeba jeszcze uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź banku na nasz wniosek.