Charakterystyka kosztów podstawowych w umowach kredytowych

Podstawowy koszt kredytu to oczywiście oprocentowanie nominalne. W aktualnym standardzie prawnym oprocentowanie nominalne kredytów krótkoterminowych nie przekracza czterokrotności stopy lombardowej. Ograniczenie oprocentowania nominalnego naturalnie wymusza na prywatnych firmach pożyczkowych stosowanie wyższych prowizji i nietypowych opłat ze względu na możliwość wygenerowania racjonalnych zysków. Oprocentowanie nominalne to zaledwie jeden ze składników całkowitych kosztów kredytu gotówkowego. Warto o tym wiedzieć przed porównywaniem ofert banków detalicznych i instytucji pozabankowych.

Popularne opłaty dodatkowe, także w ramach ewentualnej windykacji

Najpopularniejsza opłata dodatkowa to prowizja. W większości parabanków występuje zasada, że prowizja rośnie wraz z kwotą pożyczki, a także terminem spłaty. Przy dużych pożyczkach gotówkowych płacisz znacznie więcej, a to wpływa na wskaźnik RRSO niezbędny do analizy ofert. Należy uważać, aby oceniać RRSO względem realnego terminu spłaty zobowiązania. Prowizja niestety przekracza w niektórych przypadkach 100% podstawowej wartości pożyczki, a to już klasyczna lichwa. Ustawa antylichwiarska reguluje tylko w ograniczonym stopniu nietypowe opłaty w parabankach. Najgorsze parabanki przejmują majątek klienta przy drobnych problemach z regulowaniem rat. Według najnowszych doniesień Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową wersję ustawy antylichwiarskiej, ale wprowadzenie nowych norm dotyczących ograniczenia kosztów pozaodsetkowych nie jest w 100% pewne. Problem istnieje i warto się nim szerzej zainteresować. Inne opłaty spotykane w umowach to ubezpieczenie, koszty ustanowienia zabezpieczenia, przelewy potwierdzające wiarygodność kredytobiorcy, np. w parabanku internetowym. Płacisz nawet za ewentualny dojazd agenta parabanku z gotówką. I to dość pokaźne sumy. Każde „ułatwienie w parabanku to dodatkowy koszt.

Analiza kosztów kredytu gotówkowego obowiązkowa

Można powiedzieć, że im więcej kosztów w umowie o kredyt gotówkowy, tym gorsza oferta prywatnych firm pożyczkowych. W instytucjach pozabankowych spotkasz się z wieloma nietypowymi opłatami, chociażby za rozpatrzenie wniosku, czy za rejestrację w serwisie pożyczek internetowych. Pożyczka gotówkowa jest najczęściej droższa przez koszty pozaodsetkowe. Ograniczysz koszty jedynie przez właściwe monitorowanie ofert pożyczek krótkoterminowych. Przy dobrej zdolności kredytowej też jesteś w stanie sporo zaoszczędzić.