Kredyt gotówkowy to narzędzie o zmiennych właściwościach

Koszt kredytu gotówkowego to prawdopodobnie najważniejsza cecha analizowana przed podpisaniem umowy z bankiem detalicznym lub inną instytucją, np. pozabankową. Na koszt kredytu składają się stopy procentowe, a także inne pozycje zapisane w regulaminie pożyczkodawcy. Stopy procentowe reguluje Narodowy Bank Polski zgodnie ze strategią polityki monetarnej. Obecnie na rynku pojawiły się bardzo niskie stopy procentowe. Co to oznacza z perspektywy pożyczkobiorcy? Koszt zobowiązania finansowego jest znacznie niższy. Jeżeli dodać do tego brak prowizji w niektórych umowach i ogromną konkurencyjność pożyczkodawców okazuje się, że często lepiej zaciągnąć kredyt, aby spełnić marzenia konsumpcyjne niż czekać na zebranie optymalnych oszczędności. Oczywiście kredyt gotówkowy trzeba spłacać, ale czy to wielka wada? Tak naprawdę wzięcie kredytu gotówkowego kilka razy w ciągu życia przydaje się, jeżeli chcesz zbudować reputację w bankach i parabankach. Klient, który spłacał już raty terminowo jest uznawany od ręki za uczciwego i wiarygodnego. Poza tym możesz rozłożyć kredyt gotówkowy na bardzo dogodne, minimalne raty, co pozwoli właściwie nie zaburzyć w ogóle funkcjonowania budżetu gospodarstwa domowego, czego nie można powiedzieć o klasycznych oszczędnościach, przy których wymaga się ogromnych wyrzeczeń.

Jaki jest sens pozyskiwania kredytów gotówkowych zamiast oszczędzania?

Ludzie biorący kredyty gotówkowe w dużym stopniu wspierają rozwój gospodarczy, przynajmniej rozumiany klasycznie. Oszczędności nie generują dodatkowej wartości w krótkich terminach. Kredyty gotówkowe natomiast wpływają na pobudzenie popytu w wielu działach nowoczesnej gospodarki. Z tego powodu niskie stopy procentowe i niższe opłaty za pożyczki krótkoterminowe to ogromne zalety dla wielu gospodarstw domowych pragnących w końcu spełnić różnorodne marzenia i cele biznesowe.

W jaki sposób pozyskać wartościowy kredyt gotówkowy?

Monitoruj koniecznie wysokość stóp procentowych, proś zawsze pożyczkodawców o pełną informację na temat kredytu gotówkowego, do tego pracuj systematycznie nad zdolnością kredytową. Najlepiej oczywiście brać kredyty gotówkowe z partnerem, najlepiej z małżonkiem. Wtedy masz do czynienia z dużą dywersyfikacją ryzyka podczas podpisywania umowy. Od czasu do czasu warto wziąć kredyt gotówkowy, bo nigdy nie wiesz, kiedy przyda ci się rozbudowana wiarygodność przy spłacie rat. Czy jesteś za kredytem gotówkowym, czy za oszczędzaniem?